Derick WIESNER (UK)</br><b>IBM Watson Customer Engagement</b>

Derick WIESNER (UK)
IBM Watson Customer Engagement / European Digital Marketing Leader

Derick has spent more than 24 years working for the IBM company. He has over 16 years of experience in working in the ecommerce and multichannel marketing. In 2012, he joined IBM’s new Smarter Commerce initiative and since then has been working with many of Europe’s leading brands to help them realise their multichannel strategies. He was recently recognised by the Vice President of IBM Software Sales with awards for exceeding sales and demonstrating value in innovative ways with clients.       

Derick was born in France to a Canadian father and English mother, but has been living in UK since 1984. He is married to a Spanish wife and they have 3 children and 4 grandchildren. He speaks several languages and enjoys his family, sports, travelling and is a very amateur wine aficionado. Derick also started his own company two years ago specialising in Leadership development.

---

Derick strávil v rámci svého pracovního života více jak 24 let v IBM. Disponuje více než 16 lety zkušeností s e-commerce a multichannel marketingem. V roce 2012 se přidal k iniciativě Smarter Commerce od IBM a od té doby spolupracuje s řadou předních evropských značek a pomáhá jim realizovat jejich multichannel strategie. Nedávno se stal viceprezidentem IBM Software Sales s oceněním za překročení obchodních cílů a zlepšení vnímání hodnoty směrem ke klientům.

Derick se narodil ve Francii své matce anglického původu a otci z Kanady, od roku 1984 však žije v UK. Jeho manželkou je španělka a mají společně 3 děti a 4 vnoučata. Mluví několika jazyky, baví ho sport, cestování a rád se věnuje rozšiřování svých znalostí o vínu. Derick mimojiné před dvěma lety založil firmu specializující se na Leadership development.

    

Organizátor
logo Acomware
ACOMWARE s. r. o.
www.acomware.cz
Budějovická 778/3
140 00 Praha 4

COPYRIGHT 2018 Emailing2020.CZ VŠECHNA PRÁVA VYHRAZENA